„Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”- czyli jak tradycja tworzy współczesności

Nickolas Muray - Frida Kahlo on BenchArtystka Frida Kahlo to wspaniały przykład tego w jak sposób styl, osobowość i twórczość współczesnej  artystki osadzona w folklorze i tradycji meksykańskiej -co mocno przejawia się w warstwie estetycznej tworzonych prac- zrewolucjonizowała i wywarła ogromny wpływ na sztukę współczesną. To model, który właściwie nie istnieje w kulturze polskiej – gdzie strefa twórców tzw. sztuki naiwnej/ ludowej wyraźnie rozgraniczona jest od akademickiej- prezentowanej w muzeach czy galeriach.

Propozycja Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu to zapowiedź wyjątkowej wystawy – której nie udało się zorganizować w Polsce od 1955 roku, kiedy to obszerny pokaz prac artystki pojawił się na „Wystawie Sztuki Meksykańskiej” w Zachęcie.

Prezentacja przedstawi nie tylko twórczość Kahlo, ale przede wszystkim wyjątkową, silną kobietę, bezkompromisową, targaną, bólem i namiętnością, osobowość i osobistość, kobietę względem której można użyć wielu epitetów i przymiotników przy uświadomieniu sobie w końcu braku tego właściwego określenia.

Na wystawie będzie można zobaczyć powszechnie znane, ikoniczne prace Fridy Kahlo, takie jak: m.in. „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI”. W sumie pokazanych zostanie prawie 40 dzieł Kahlo i Rivery oraz słynne fotograficzne wizerunki artystki, wykonane m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30-tych i 40-tych. Wystawa będzie pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów. Tytułowy kontekst tworzą bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu: Bernice Kolko – fotografki, przyjaciółki Fridy (w ostatnich latach życia Kolko miała zgodę na wykonywanie bardzo osobistych zdjęć Fridy, która uwieczniła malarkę w sytuacjach prywatnych) i Fanny Rabel,  która należała do najbliższych uczennic Kahlo, oraz Diego Rivery, z którym współpracowała przy realizacji jego wielkoformatowych murali. Jej prace, przedstawiające codzienne życie Meksyku w latach 40 tych i 50 tych.

Wystawę można oglądać w  Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 28 września 2017 do 21 stycznia 2018 r.

więcej informacji http://www.ckzamek.pl

w artykule wykorzystano fotografię  Nickolasa Muray- Frida na ławce/Frida on Bench
© Nickolas Muray Photo Archives The Jacques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art, the Vergel Foundation and the Tarpon Trust
Reprodukcja za zgodą Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych i Literatury, 2017

opracowanie: Nina Gałuszka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s